Szkoła Podstawowa nr 3 w Przeworsku

Uczniowie

 

Drodzy Uczniowie!

Dobiega końca inny niż dotąd rok szkolny, zbliżają się wakacje. Jak je spędzicie w dużej mierze zależeć będzie od Was samych, od Waszych pomysłów
i zainteresowań. Cokolwiek będziecie robić i gdziekolwiek przebywać, zawsze jednak powinniście pamiętać o bezpieczeństwie. Na zakończenie naszych spotkań online, przesyłamy Wam krótki poradnik z przypomnieniem podstawowych zasadach, których należy przestrzegać, by z wakacji mieć tylko dobre wspomnienia.

Pobierz PORADNIK BEZPIECZNE WAKACJE dokument w wersji pdf

 

 

Dziękujemy za odwiedzanie naszej zakładki i korzystanie z zamieszczanych
w niej treści. Życzymy Wam spokojnych, radosnych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym! 


 

Drodzy Uczniowie!

W ostatnich dniach wirus wywrócił nasze życie „do góry nogami”. Spowodował, że nie możecie chodzić do szkoły, na treningi, do kolegów… Nigdzie! Szkoła przeniosła się do domu i postawiła przed Wami ogromne wyzwanie – samodzielne kierowanie swoją nauką. Pamiętajcie, że tylko codzienna i systematyczna praca zaplanowana przez Was samych pozwoli na zbudowanie poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia. Zaplanujcie sobie dzień tak, abyście znaleźli czas na odrabianie lekcji, czytanie książki, ale też na relaks i zabawę. 

W obecnej sytuacji macie prawo czuć się zdezorientowani, zdenerwowani, czy zagubieni. Towarzyszyć Wam będą różne emocje, ale pamiętajcie, że zawsze możecie liczyć na nas dorosłych: rodziców, wychowawców i nauczycieli.

Postaram się w tym miejscu podpowiedzieć Wam, jak zaplanować swój dzień, jak poradzić sobie w różnych trudnych sytuacjach i po prostu… co zrobić, żeby spokojnie przetrwać ten czas.

 

Jeżeli będziecie  potrzebowali wsparcia, możecie kontaktować się z pedagogiem przez wychowawców klas /dziennik elektroniczny.

 

Na początek mam dla Was krótki film o wirusie na literę K i o żmii. Być może znajdziecie w nim odpowiedzi na niektóre z nurtujących Was pytań.

 

https://www.facebook.com/watch/?v=2839872769442480

 

Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

Poniżej linki, które przydadzą się nie tylko ósmoklasistom. Skorzystajcie, bo warto!

 

https://takzdam.pl/jak-sie-uczyc/techniki-zapamietywania/                                        

https://takzdam.pl/jak-sie-uczyc/jak-sie-uczyc-efektywnie/

 

Uwaga!

Będę na bieżąco aktualizować informacje dla Was. Zapraszam do odwiedzania  zakładki.

 

        Życzę zdrowia i spokoju

                                                                                                                  pedagog szkolny

 

Spędzacie ostatnio bardzo dużo czasu przed komputerem, uczycie się, odrabiacie zadania, opracowujecie materiały z poszczególnych przedmiotów, kontaktujecie się z nauczycielami, rówieśnikami. Pamiętajcie jednak, by zawsze dbać o swoje bezpieczeństwo w Internecie oraz by zawsze szanować innych użytkowników sieci.

Dla przypomnienia kilka podstawowych zasad właściwego korzystania z Internetu:

  •   Chroń swoje hasło – zmieniaj je, używaj różnych haseł do różnych kont.
  •   Zabezpiecz swój sprzęt – zainstaluj program antywirusowy, pamiętaj o aktualizacjach, uważaj w co ,,klikasz” – nie znasz nadawcy lub coś wydaje ci się podejrzane – nie wchodź.
  •   Szanuj siebie – chroń swoją prywatność, uważaj, co publikujesz, dbaj o swój pozytywny wizerunek w sieci, pamiętaj, że to co wrzucisz do sieci, zostanie tam już na zawsze.
  •   Szanuj innych – nie wyzywaj, nie obrażaj, nie hejtuj.
  •   Korzystaj tylko ze sprawdzonych źródeł informacji.
  •   Zachowaj umiar w spędzaniu czasu w sieci i przed ekranem komputera.
  •   Nie ufaj osobom poznanym w sieci.
  •   W sytuacji zagrożenia online, natychmiast poproś o pomoc zaufaną osobę dorosłą – najlepiej rodzica.

 

JAK BYĆ W TYM RAZEM? – OBRAZKOWY PORADNIK :)

 

 

 

Uczniowie! 30 marca br. od godziny 8.00 ruszyły pierwsze lekcje z TVP! Materiały będą emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej. Znajdą się także na VOD.TVP.PL. Pasmo to skierowane jest do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych. Zapraszamy do oglądania!

 

https://www.gov.pl/web/edukacja/szkola-z-tvp

 

Co można robić w domu? Centrum Nauki Kopernik ma mnóstwo pomysłów i chętnie się nimi dzieli na swojej stronie:

http://www.kopernik.org.pl/

 

Zapewne spotkaliście się nieraz z pojęciem "emocje". Być może słyszeliście, jak dorośli mówią: "on sobie nie radzi z emocjami". A czy zastanawialiście się nad tym, co to są emocje?

Emocje towarzyszą nam przez całe życie, ich źródłem jest wszystko to, co nas otacza, czyli nasza rzeczywistość. My - uczestnicząc w tej rzeczywistości - martwimy się, cieszymy, smucimy i gniewamy. W ten sposób przeżywamy stosunek do samego siebie i świata. Tak więc emocje po prostu są i człowiek może z nimi zrobić to, co zechce.

 

 

Proponuję Wam grę „Moje emocje”, możecie zaprosić do niej swoich rodziców lub rodzeństwo.

 https://wordwall.net/pl/resource/1031460/moje-emocje

 

Zachęcam Was również do zabawy „Pudełko zadowolenia”. Do tej zabawy potrzebne będzie małe pudełko, lub woreczek. Należy przygotować również stos małych karteczek. Każdego dnia, sami lub ze swoimi rodzicami lub rodzeństwem, spisujcie bądź rysujcie wszystko to, co dobrego spotkało Was tego dnia - co zrobiliście dzisiaj dobrze, co było miłe, czego dziś się nauczyliście. Sami decydujecie, ile karteczek danego dnia zapełnicie. Ważne, by na każdej karteczce napisać datę jej powstania. Po kilku dniach, kiedy sięgnięcie do pudełka zobaczycie, ile się tego nazbierało, jak dużo dobrego dzieje się każdego dnia.


 

W czasie narodowej kwarantanny nie zapominajmy o ważnych dniach, rocznicach czy świętach, które pojawiają się w naszym kalendarzu.

Zdrowa Ziemia to zdrowy człowiek – 22 kwietnia -MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi tonajważniejsze, najbardziej znane ze świąt ekologicznych. Zachęcamy Was dzisiaj, gdy nasz kontakt z przyrodą jest tak bardzo ograniczony, do refleksji, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa. Pamiętajcie, że czas spędzony w lesie, parku czy na łące nie jest czasem zmarnowanym, szczególnie jeśli damy sobie możliwość faktycznego bycia z przyrodą, a nie tylko w jej otoczeniu. Dla własnego dobra zróbmy wszystko, co możemy, aby nasza planeta, jej gleba, powietrze, wody, lasy, były czyste, bo gdy Ziemia będzie zdrowa, jej mieszkańcy też będą zdrowi. 

Proponuję Wam prezentację przygotowaną przez panią Irenę Gąsiorek, w której oprócz ciekawych informacji nt. ochrony naszej planety zawarte są także interesujące zadania dla Was.

https://view.genial.ly/5e937eadf4ee500d9fe5cdab/presentation-dbajmy-o-ziemie?fbclid=IwAR2QQjlh75pPVEbdsJlqDYcwuQguVJq6rPNdqQPtt_j4QeitOqNfKQzV6ic


 

 

Jak efektywnie uczyć się w domu?

Od dłuższego czasu pracujecie w swoich domach z dala od szkoły, rówieśników i nauczycieli. Spędzając dużo czasu na samodzielnej nauce warto jeszcze raz wrócić do zasad pomocnych
w czasie nauki w domu. Prezentujemy Wam te zasady poniżej, w opracowaniu pani psycholog Katarzyny Adamiak.

 

Pobierz Jak efektywnie uczyć się w domudokument w wersji pdf

 

Podczas nauki pomocne może być tworzenie tzw. Mapy myśli. Na czym ta metoda polega? O tym
w poniższym filmiku.

 

https://www.youtube.com/watch?v=kxaWJSpNcIQ

 

 

 

Pamiętnik z czasu kwarantanny

 

Dla zainteresowanych, mamy ciekawą propozycję. W czasie kwarantanny, możecie pisać pamiętnik!

Jest to pomysł na wyrażenie emocji i odczuć, które w czasie epidemii są dla Was ważne. Możecie tam zapisywać swoje przemyślenia, wyrażać to, co czujecie, wykonywać rysunki.

Zachęcamy Was do rozbudowy pamiętnika według własnych pomysłów. Wasza wyobraźnia może sprawić, że będzie jeszcze bogatszy i ciekawszy. Schowajcie wypełniony pamiętnik do szuflady. Za jakiś czas będziecie mogli do niego wrócić i sprawdzić jak dobrze poradziliście sobie
z tą trudną sytuacją.

Załączamy pomysł autorstwa pani psycholog Katarzyny Adamiak, arteterapeutki, trenerki umiejętności społecznych. Możecie skorzystać z proponowanej formy bądź pisać pamiętnik według własnej inwencji.

 

Pobierz DZIENNIK Z CZASU KWARANTANNYdokument w wersji pdf

 


 

 

 

 

 W domu jest fajnie i kropka!

 

 „W domu jest fajnie i kropka!” to cykl warsztatów online na które zaprasza Empik, organizator programu Przecinek i Kropka wraz z edukatorami i autorami literatury dziecięcej.

 

Zachęcamy do twórczej zabawy.

 

 https://www.empik.com/przecinek-i-kropka

 

https://www.facebook.com/pg/przecinekikropka.empik/videos/?ref=page_internal

 


Obecna sytuacja zmusza Was do spędzania większej ilości czasu w domu. Macie więc mniej okazji do ruchu i aktywności fizycznej, zwłaszcza ci, którzy mieszkają w bloku. Ponadto siedząc przy komputerze, tablecie, czy smartfonie, pewnie chętnie sięgacie po  kaloryczne przekąski. A jakie mogą być tego skutki? Zapewne wiecie, ale dla lepszego uświadomienia zagadnienia, proponujemy krótki film, w którym znany i popularny  kucharz Pascal Brodnicki  opowiada o tym, jaki wpływ na nasz organizm ma zdrowe odżywianie
i aktywność fizyczna.

https://www.youtube.com/watch?v=e0BI1CSdlDg    

 


Motywacja – o sile, która sprawia, że nam się chce.

 

Chcesz się do czegoś zmotywować? A może zaplanowałeś na koniec roku świadectwo z czerwonym paskiem, poprawę oceny np. z matematyki, przeczytanie wszystkich zadanych lektur? Chciałbyś kogoś do czegoś zmotywować? Czy jest to w ogóle możliwe? Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na wzmacnianie i podtrzymywanie motywacji, oto kilka z nich:

https://jaksieuczyc.pl/jak-sie-zmotywowac-do-nauki/

 


 

PAMIĘTAM O TOBIE MAMO!”

 

Matka, mama, mamusia - najważniejsza osoba w naszym życiu, bez której nie byłoby nas na świecie. Jest w ciągu roku taki dzień 26 maja, w którym szczególnie doceniamy istnienie naszych Mam, warto więc pomyśleć jak sprawić, by jej święto stało się dniem wyjątkowym. Miłą niespodzianką będzie oczywiście upominek. Kilka inspiracji na samodzielnie wykonany prezent dla Mamy znajdziecie w linku poniżej.

Nie zapominajmy też o codziennych drobnych uczynkach i gestach, które wywołają uśmiech na jej twarzy.

https://www.mamawdomu.pl/2017/05/prezenty-dzien-mamy.html

 

  Pięknie o swoich mamach mówią przedszkolaki. A Ty za co kochasz swoją Mamę?

https://www.youtube.com/watch?v=s0BAU9cITQI

 


 

 


 

             Przyjaciel to skarb!       

 

Przyjaciel – to osoba, z którą lubimy po prostu

być razem, rozmawiać, pomilczeć czy wykonywać

jakieś zadania. Czasem to współtowarzysz naszych pasji,

a czasem nasze zainteresowania są całkowicie odmienne

– nie ma to aż tak wielkiego znaczenia. Przyjaciel

jest powiernikiem spraw, które są dla nas

szczególnie ważne. Relacja przyjaźni opiera się

na wzajemnym zaufaniu, empatii, trosce

i zaangażowaniu. Tworzenie mocnych więzi

przyjaźni sprawia, że nasze życie jest bardziej zdrowe

i szczęśliwe. Czy w dzisiejszym świecie, kiedy

większość z nas korzysta z różnego typu

portali społecznościowych, mamy telefony komórkowe

i mnóstwo kontaktów ze znajomymi w sieci

jest jeszcze miejsce na prawdziwą przyjaźń?

Jeśli tak, to jak o nią dbać ?

 

 

  • Nawiązanie każdej relacji wymaga czasu. Tak jak w opowieści o Małym Księciu i lisie, trzeba się najpierw nawzajem oswoić, by móc się zaprzyjaźnić.

 

  • Kiedy się poznajemy, przyciągają nas podobieństwa. Pamiętajmy jednak, że przyjaźń to nie tylko zachwyt tym, co nas łączy, ale również akceptacja różnic.

 

  • Przyjaciel to ktoś, kto znajdzie dla nas zawsze czas. To osoba, do której możemy się zwrócić z każdym problemem, zwierzyć ze smutków i podzielić radością.

 

  • Abyśmy czuli się dobrze w przyjaźni, powinniśmy dawać sobie nawzajem przestrzeń, nie wymagać, by ktoś spędzał z nami każdą wolną chwilę, ale i sami być asertywni.

 

  • Zadbanie o swoją przestrzeń nie oznacza, że tylko my czegoś oczekujemy i wymagamy,
    a druga osoba nam to daje. Obie strony muszą starać się tak samo - umieć brać, ale
    i dawać.

 

  • Jak w każdej relacji, również w przyjaźni zdarzają się nieporozumienia, czasem nawet kłótnie. Najważniejsze jednak, by zawsze umieć ze sobą rozmawiać.

 

  • Prawdziwa przyjaźń polega na tym, że mimo smutku z powodu rozstania, pozwalamy tej drugiej osobie odejść. To trudna decyzja, ale będąca wyrazem szczerej miłości.

 

  • Aby mieć przyjaciół sami powinniśmy umieć być przyjaciółmi – ta maksyma to doskonałe podsumowanie i przypomnienie, co tak naprawdę w tej relacji jest najważniejsze.

 

 

Źródło: https://czasdzieci.pl/domowa-akademia/rodzice-artykuly/id,1334-przyjaciel_to_skarb.html, http://safekiddo.com/pl/ogolne/przyjazn-w-zyciu-dziecka-2/


Przed Wami egzamin ósmoklasisty :)

Jesteście na ostatniej prostej do pierwszego w Waszym życiu egzaminu. Z pewnością każdy, na miarę możliwości, przygotował się do niego należycie. Poradzicie sobie na pewno! Jednak stres, u każdego w różnym zakresie, pojawi się tuż przed. Czy stres jest wrogiem czy przyjacielem? Jak sobie z nim poradzić?

Posłuchajcie!

 

https://www.youtube.com/watch?v=3d18qdwpUl8

 

https://www.youtube.com/watch?v=OCm7Xh0yuek

 


Po co komu superbohaterowie...przecież jest TATA!

Już 23 czerwca każdy tata będzie świętował. Mimo, że obchody tego dnia nie są tak popularne jak te z okazji Dnia Matki, to nie można o nim zapominać. Przede wszystkim liczy się pamięć i życzenia. Wiadomo jednak, że chociażby mały prezent ucieszy każdego. Zawsze dobrym pomysłem jest kupienie czegoś spersonalizowanego, jednak jeżeli nic nie przychodzi Ci do głowy, mamy na to radę. Poniżej znajdziecie kilka „prezentów - pewniaków”, które świetnie sprawdzą się na tę okazję.

 

Pobierz Dzień Ojca dokument w wersji pdf