Szkoła Podstawowa nr 3 w Przeworsku

Rodzice

Szanowni Rodzice!

Dziękujemy za odwiedzanie naszej zakładki i korzystanie z zamieszczanych
w niej treści. Na koniec roku szkolnego dołączamy jeszcze link do ciekawego, trochę wakacyjnego artykułu i życzymy Państwu spokojnego, radosnego i bezpiecznego urlopu.

Do zobaczenia w nowym roku szkolnym! 

 

https://ohme.pl/psychologia/jak-obudzic-w-sobie-wewnetrzne-dziecko/


 

Szanowni Rodzice!

Kryzys, który przeżywamy to dla nas wielka próba i wyzwanie. W naszych głowach rodzi się mnóstwo pytań bez odpowiedzi, obaw i lęków. Trudno nam pogodzić się z izolacją i z tym, że w jednej chwili musieliśmy zupełnie „przemeblować” swoje życie. To też bardzo trudny czas dla naszych dzieci wyrwanych nagle ze swojego beztroskiego świata. Jak z nimi rozmawiać? Jak tłumaczyć, co się dzieje? Wreszcie, jak dziecku zorganizować dzień tak, by był w nim czas na naukę i na zabawę?

Dlatego chciałabym zaproponować Państwu materiały, które być może pomogą w rozwiązaniu niektórych trudnych sytuacji, ale też podpowiedzą, jak zadbać o samego siebie.

 

Proszę również pamiętać, że mogą Państwo kontaktować się z pedagogiem przez wychowawców klas /dziennik elektroniczny.

 

Z pewnością nieuniknioną staje się dzisiaj rozmowa na temat koronawirusa. Na trudny czas kwarantanny polecam Państwu bajkę napisaną przez panią Dorotę Bródkę.  Posłuchajcie jej, proszę,  i  - jeżeli uznacie, że warto -  włączcie ją swoim dzieciom.

 

http://dorotabrodka.pl/blog/?fbclid=IwAR2fxjfBZrePiTwP63QZ1nCA1dhalqvO8jXIRd6Uh0Q2RAbOp-HTCuguwS0

 

 Nie tylko my dorośli, ale i dzieci są przyzwyczajone do stałych obowiązków, planu dnia, reguł i granic - to daje poczucie bezpieczeństwa. W związku tym:

  • zaplanujmy dzień wspólnie z dzieckiem młodszym i starszym,
  • wyznaczmy konkretny czas na naukę i na przyjemności,
  • ustalmy zadania, również związane z funkcjonowaniem domu, tak, aby dzień był dynamiczny i atrakcyjny,
  • zadbajmy o właściwą atmosferę, by nie zabrakło codziennej radości i uśmiechu, którym można rozładować stres i otaczające nas napięcie,
  • pozwólmy się dzieciom ponudzić – nuda wyzwala kreatywność,
  • każdy z nas potrzebuje również chwili samotności – zadbajmy o to, by choć na chwilę pobyć z samym sobą.

Konieczność izolacji i wprowadzone ograniczenia, poza niepokojem, mogą rodzić w nas wszystkich dużo irytacji, złości. To normalne!

Nasze dziecko może buntować się i złościć przeciwko konieczności pozostawania w domu i zdalnej nauce. Warto wtedy cierpliwe tłumaczyć i motywować je do systematycznej pracy, nie zapominając o dostosowaniu oczekiwań do możliwości dziecka.

Zapraszam Was, Drodzy Rodzice do zapoznania się z materiałami udostępnionymi przez Centrum Rozwoju Lokalnego w ramach Projektu Ogólnopolskiego ,,Dziecko uczy Rodzica’’.

 https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

 

Z pewnością doskonale znają Państwo wymienione zasady postępowania z dziećmi, jednak zawsze warto przypomnieć sobie, jakich zachowań należy się wystrzegać, by nie narażać siebie i dzieci na niepotrzebny stres.

Zachęcam Państwa także do zapoznania się z  wartościowym artykułem,
w którym psycholog – dr Tomasz Srebnicki podpowiada, jak radzić sobie z lękiem i jak rozmawiać z dziećmi o epidemii.

 

https://zwierciadlo.pl/psychologia/jak-radzic-sobie-z-lekiem-i-jak-rozmawiac-o-epidemii-z-dzieckiem-w-rozmowie-z-dr-tomaszem-srebnickiem?fbclid=IwAR2xWvK0nNxszsFxBlt1tdh0AXDe1sYXEValxllCZiAi-YzcDeRT7NPKtG8

 

Uwaga!

Zapraszam do odwiedzania mojej zakładki, gdzie znajdą Państwo na bieżąco aktualizowane informacje.                                                                                    

 

                     

                                                                                                                Opracowanie:

                                                                                                                         Zespół pedagogów szkolnych

 


 

Mówiąc Inaczej” to kanał na YouTube o tym, jak poprawnie posługiwać się językiem polskim. Wskazówek udziela Paulina Mikuła menedżerka i popularyzatorka wiedzy o języku polskim. W jednym z odcinków podaje kilkanaście propozycji na efektywną pracę i naukę w domu. Warto obejrzeć i posłuchać, być może niektóre z jej rad zechcecie Państwo zastosować podczas planowania i organizowania swojego dnia.

https://www.youtube.com/watch?v=pgjmVQxpDm4

Proponuję również Państwu artykuł na temat bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych, ustalania wspólnych zasad i ich wykorzystania przez wszystkich członków rodziny.

https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/jestesmy-uwazni-zgrani-czy-zatgrani-technologie-w-rodzinie

 

W obliczu zaistniałej sytuacji różne instytucje i fundacje proponują nam bezpłatną pomoc psychologiczną. Można z niej skorzystać m.in. w naszej przeworskiej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, której pracownicy od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 14:00 pełnią dyżur telefoniczny pod numerem 16 648 82 50.

            Specjaliści Centrum Szkoleniowo-Terapeutycznego SELF oraz Fundacji na Rzecz Psychoprofilaktyki Społecznej PRO-FIL służą wsparciem dla rodziców, nauczycieli
i wszystkich osób poszukujących pomocy lub konsultacji psychologicznej związanej
z panującą epidemią, zmieniającą się sytuacją gospodarczą, edukacyjną i społeczną.

Można tu dowiedzieć się m.in.:

  • jak radzić sobie ze stresem, lękiem i innymi negatywnymi emocjami tak, by nie wpływały one na naszych najbliższych;
  • jak rozmawiać z dziećmi o emocjach - lęku, stresie, złości i okazywać im wsparcie
    w obliczu nowej sytuacji społecznej związanej z zagrożeniem wirusowym;
  • jak dbać o relacje i jak bronić się przed manipulacją informacyjną.

 

Kontakt: pomoc online przez program Skype /CST SELF oraz telefonicznie, pod numerem telefonu 578 777 568, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.

 

https://www.facebook.com/fundacjaprofil/photos/pcb.2817425621638361/2817425408305049/?type=3&theater

 

 

            Działa też ogólnopolska sieć pomocy. Rzecznik Praw Pacjenta na swojej stronie przygotował pełną listę telefonów dla osób, które potrzebują wsparcia w związku z obecną sytuacją. Można tam znaleźć numery do miejskich ośrodków pomocy społecznej, gabinetów psychologicznych, fundacji, organizacji i wolontariuszy, którzy oferują swoją pomoc, zarówno w zakresie wsparcia psychologicznego jak też związanego np. ze zrobieniem zakupów.

 

https://www.gov.pl/web/rpp/koronawirus-pomoc-ogolnopolska

 

Dzieci szybko się nudzą, o czym doskonale wiedzą ich rodzice i opiekunowie. Poniżej proponujemy Państwu e-book opracowany przez Instytut Wspierania Rozwoju, w którym znaleźć  można wiele ciekawych pomysłów na to jak w przyjemny sposób rozwijać zmysły u dzieci.

Życzymy dobrej zabawy :)

 

Pobierz 50 zabaw rozwijających kreatywność dokument w wersji pdf

 

Ponadto Marka LOTTO w ramach akcji „Miliony sposobów na nudę” proponuje mnóstwo pomysłów jak twórczo spędzić czas z najbliższymi w domu.

www.milionysposobownanude.pl

 


 

To, jak się czują rodzice, w jaki sposób patrzą na świat i na siebie ma również istotny wpływ na ich dzieci. Dziecko niczym odbiornik wychwytuje nastroje rodziców – zarówno te dobre, jak i negatywne. Udziela się mu więc ich podenerwowanie, złość, czy frustracja… Warto zadbać o siebie, jeśli chcemy zadbać o swoje dziecko.

 

 

 

„Dajmy się lubić jako rodzice, reszta pójdzie sama. Kwarantanna z nastolatkiem”to tytuł artykułu, w którym pedagog terapeuta Ewa Nowak podpowiada jak w sytuacji kryzysowej zbudować dobre relacje z nastoletnim dzieckiem.

(artykuł PDF)

„Jak radzić sobie z tym, co jest najbardziej trudne, czyli CZASEM? Zwłaszcza czasem
z Kwarantanną?

Koncepcja czasu dla dziecka jest czymś abstrakcyjnym, godziny, dni, przeszłość i przyszłość są pojęciami, które tylko w konkretnym kontekście nabierają znaczenia. Ale czują, kiedy my, dorośli jesteśmy zaniepokojeni, zmartwieni i dzielą nasz niepokój na swój sposób. Warto porozmawiać…może bajka w tym pomoże? Bo opowiada o Kwarantannie, która też miała kłopoty z czasem”.

Dorota Bródka

autorka bajki: „Dlaczego kwarantanna ma dziury w czasie?”

https://dorotabrodka.pl/wp-content/uploads/2020/04/dlaczego-kwarantanna-ma-dziury-w-czasie-2.pdf

 

Pobierz Dajmy się lubić jako rodzice dokument w wersji pdf

 

 


 

Zabawy rozwijające umiejętności społeczne – nie tylko na czas kwarantanny

Wielu ludzi zastanawia się od czego zależy jakość relacji międzyludzkich: na ile to, że mamy dobre lub złe stosunki z drugim człowiekiem zależy od przypadku, daru od losu czy jakichś tajemniczych cech lub umiejętności. Jak to jest, że jedną osobę wszyscy lubią, z inną się liczą, a jeszcze inną „omijają szerokim łukiem” lub wręcz odrzucają? Oczywiście w znacznym stopniu zależy to od temperamentu i charakteru danej osoby, ale znacznie ważniejsze jest posiadanie wiedzy i umiejętności budowania pozytywnych relacji z innymi ludźmi. Takie umiejętności nazywane są społecznymi i określane jako umiejętności, które pozwalają nam wchodzić w interakcje z innymi osobami i komunikować się z nimi w skuteczny i satysfakcjonujący sposób.

                                                                                                  

Jak rozwijać te umiejętności u dzieci?

Poniżej prezentujemy Państwu kilka rad i pomysłów na ćwiczenie oraz utrwalanie umiejętności społecznych w codziennej zabawie. Zostały one opracowane przez panią Agnieszkę Karbowską – pedagoga, arteterapeutkę, certyfikowanego trenera TUS.

 

Pobierz Zabawy rozwijające umiejętności społecznedokument w wersji pdf

 


 

Prawdziwy Skarb – to projekt edukacyjny realizowany przez pracowników i wolontariuszy trzech organizacji społecznych: Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, Fundacji LUB Drama i Stowarzyszenia Wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Autorzy projektu dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem ucząc umiejętności budowania dobrych relacji, odkrywania swoich talentów, dobrego wychowywania dzieci oraz mądrej pracy nad sobą. Ich misją jest inspirowanie do maksymalnego wykorzystywania swoich darów dla ludzi, z którymi się żyje.

 W ramach projektu powstała m.in. gra budująca relacje rodzinne Prawdziwy Skarb, w którą można zagrać:

 https://prawdziwyskarb.pl/online/

 Jak radzić sobie ze stresem?

 „W dzisiejszych czasach stres jest wszechobecny. Każdy marzy o tym, aby całkowicie wyeliminować go z życia, ale niestety nie jest to możliwe. W związku z tym niezwykle istotna jest umiejętność kontroli stresu. Warto rozwijać w sobie tę sprawność, aby móc bez problemu radzić sobie nawet
w bardzo trudnych sytuacjach. Co zatem robić, aby stres zwalczyć?”

 To fragment artykułu, który Państwu polecam, być może rady w nim zawarte pomogą
w pokonaniu przynajmniej niektórych stresujących sytuacji.

 Pobierz Jak radzić sobie ze stresem dokument w wersji pdf

 


 

 

Jak się odżywiać w czasie epidemii? Co jeść, aby wzmocnić swoją odporność? Jak ważne są wspólne posiłki? Czy mogą być one jednym z czynników wzmacniania więzów rodzinnych, a także rozładowywania stresu związanego z trudną sytuacją? To ważne pytania, na które odpowiedzi znajdziecie Państwo w artykule mgr inż. Joanny Jaczewskiej – Schuetz pt. „Odżywianie całej rodziny w czasie epidemii”.

 

Zachęcamy również do obejrzenia filmu zamieszczonego w zakładce „Dla ucznia”,
w którym Pascal Brodnicki promuje zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną.

 

Pobierz Artykuł o zdrowym odżywianiu dokument w wersji pdf

 


Zdajemy sobie sprawę z faktu, że przedłużające się zdalne nauczanie może prowadzić u Państwa dzieci do obniżenia motywacji do pracy. Polecamy filmik z ciekawymi radami znanej „Superniani” Doroty Zawadzkiej. Odpowiada w nim na trzy pytania:

  1. Dlaczego dziecko nie chce się uczyć?
  2. Jak współpracować ze szkołą?
  3. Jak skutecznie zmotywować dziecko do nauki?

 https://www.youtube.com/watch?v=qEcGbEXlzzk

 

 


Elektroniczny cukierek” - tak autor poniższego artykułu nazywa telefon komórkowy. Czy pomaga on w wychowaniu dzieci? Zapraszamy do lektury.

 

https://pl.aleteia.org/2019/09/12/telefon-na-uspokojenie-w-ten-sposob-twoje-dziecko-nie-ma-szans-nauczyc-sie-uspokajac-samo/

 


 

1 CZERWCA – ŚWIĘTO WSZYSTKICH DZIECI

Każda rodzina ma swoje tradycje i sposoby na obchodzenie Dnia Dziecka. Dla jednych to okazja na wręczanie wyjątkowych prezentów, dla innych moment na wspólne spędzanie czasu
w oryginalnych miejscach. Poniżej kilka propozycji jak uczcić ten wyjątkowy dzień. Bo choć myśląc o 1 czerwca najczęściej mamy na myśli najmłodszych członków rodziny, to przecież każdy z nas ma w sobie coś z dziecka. Zatem świętujmy razem!

 

https://miastodzieci.pl/czytelnia/dzien-dziecka-2020-sposoby-na-niezapomniana-zabawe-w-domu-i-na-dworze/

 

                                                         #przytuldziecko

 

„By przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie,

 trzeba ośmiu. By się rozwijać – dwunastu”.

- Virginia Satir

 

Przytulanie dziecka ma potężną moc - efekty przytulania są większe, niż może się wydawać. Czuły dotyk i przytulanie nie tylko budują więź między rodzicem i dzieckiem, ale też mają ogromny wpływ na to, jak będzie się rozwijać mózg dziecka. Determinują również to, jak
w późniejszym życiu dziecko będzie potrafiło radzić sobie z emocjami oraz jak będą wyglądały jego relacje z innymi ludźmi. Ale powodów, dla których dzieci trzeba przytulać, jest znacznie więcej. Autorzy kampanii społecznej #przytuldziecko wymieniają 10 najważniejszych:

 

#PRZYTULDZIECKO, BO…

 

#przytuldziecko, bo w ten sposób dajesz mu niewerbalny komunikat “jestem tu, rozumiem cię, kocham cię, troszczę się o ciebie”. Budujesz z nim emocjonalną więź opartą na empatii i bliskości.

 

#przytuldziecko, bo to redukuje stres. Przytulanie wytwarza oksytocynę, która zmniejsza wytwarzanie hormonów stresu. Przytulanie obniża więc napięcie i pomaga w nerwowych sytuacjach.

 

#przytuldziecko, bo to daje mu poczucie bezpieczeństwa. Przytulanie podświadomie przypomina ciepło i lekki docisk doświadczane w łonie mamy. To uczucie zostaje z człowiekiem na zawsze. Dzięki temu przytulanie daje poczucie bezpieczeństwa każdemu, nie tylko maluchom.

 

#przytuldziecko, bo dotyk wyzwala oksytocynę, która aktywuje empatię i wrażliwość. Dzięki temu człowiek lepiej komunikuje się z innymi i potrafi lepiej ich zrozumieć.

 

#przytuldziecko, bo tym samym uczysz je tworzenia zdrowych relacji międzyludzkich, okazywania emocji i czułości. Podziękuje Ci za to w przyszłości!

 

#przytuldziecko, bo to sposób na obniżenie ciśnienia krwi. Długofalowym efektem jest zmniejszenie ryzyka chorób serca.

 

#przytuldziecko, bo to podnosi poziom endorfin, czyli hormonu szczęścia. Inaczej mówiąc, przytulanie daje szczęście!

 

#przytuldziecko, bo to wzmacnia jego układ immunologiczny. Badania potwierdzają, że regularne przytulanie poprawia odporność. U osób samotnych, które cierpią na deficyt bliskości, zauważono wyhamowanie produkcji białych krwinek odpowiedzialnych za układ odpornościowy.

 

#przytuldziecko, bo dotyk jest bardzo ważny w rozwoju malucha. Dotyk to najbardziej rozwinięty zmysł u małych dzieci. Dzięki niemu dziecko uczy się świata. Brak bodźców dotykowych może zaburzyć jego prawidłowy rozwój (mięśniowy, emocjonalny, integracji sensorycznej).

 

#przytuldziecko, bo… po prostu je kochasz!

 

Źródło: http://przytuldziecko.pl/


 

Przyjaźń w świecie dziecka

Kiedy dziecko nawiązuje pierwsze bliskie relacje z rówieśnikami, można sprawić, by odkryło, że przyjaźń jest szczególnie cenną wartością! Nie tylko pozwala uwierzyć w siebie i w swoje siły, ale również uczy dogadywać się z rówieśnikami i rozwiązywać konflikty, pokazuje jak różne mogą być priorytety i co to jest bezinteresowność. Dzięki przyjaźni dziecko łatwiej zbuduje pozytywne relacje
z ludźmi w dorosłym życiu.

Jakie znaczenie ma przyjaźń w życiu naszego dziecka? Co wiemy o jego relacjach z innymi i jaki mają na niego wpływ? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie Państwo w załączonym materiale.

https://www.youtube.com/watch?v=eh1g3_6q7YY

 


Jak wesprzeć dziecko przed egzaminem ósmoklasisty?

Zbliżający się egzamin to bardzo ważne wydarzenie w życiu Państwa dziecka. W tym czasie ogromną rolę odgrywa postawa najbliższego otoczenia ucznia. Jak przetrwać ostatnie chwile przed egzaminem, jak pomóc dziecku dobrze się przygotować i pokonać stres? Warto skorzystać z poniższych wskazówek zwracając szczególną uwagę na treści zamieszczone na str.17-18.

 

Pobierz Informator dla rodziców dokument w wersji pdf