Szkoła Podstawowa nr 3 w Przeworsku

Biblioteka

 

 

Poniedziałek

9 00 –1430

Wtorek

730 – 1400

Środa

730 – 1400

Czwartek

730  - 1330

Piątek

730 – 1300


 

Pobierz Biblioteka poleca dokument w wersji pdf

 


 

Zapraszam wszystkich uczniów do obejrzenia prezentacji „Wyobraź sobie…”. Tematem głównym prezentacji są książki i literatura przedstawione w bardzo ciekawy i zaskakujący sposób (m.in. na obuwiu i paznokciach; jako torty, tatuaże i biżuteria; w świecie klocków Lego).

Pobierz Wyobraź sobie...Dokument w wersji pdf

 


 

Polecam czytanie on-line

Biblioteki cyfrowe, archiwa i wirtualne muzea – to miejsca, które są dostępne przez całą dobę! Tak samo z bazami danych czy bezpłatnymi prenumeratami czasopism. W zasobach Internetu można odnaleźć wiele interesujących źródeł z bezpłatnymi i legalnymi e-bookami.

 

 

Źródło zdjęć: freepik.com (lead)

 Polecane strony internetowe:

 - www.pbi.edu.pl Polska Biblioteka Internetowa (literatura w Internecie),

 - www.polona.pl Cyfrowa Biblioteka Narodowa (zeskanowane teksty literatury polskiej i światowej),

 - www.wolnelektury.pl (biblioteka internetowa z lekturami szkolnymi),

 - polonista.w.interia.pl (pełne teksty lektur).

 


 

Gdzie można znaleźć darmowe książki?

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Masz tę moc - ebook o koronawirusie

Wydawnictwo Olesiejuk wydało darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu?

Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Publio - darmowe ebooki

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Nexto

Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

Polska-Poezja.pl

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Spotify

Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

Audio-Bajki.pl

Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

Bajkowisko.pl

Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

Polskie Radio Dzieciom

Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania.

 


 


 Szanowni Rodzice!

 Załączam krótką prezentację, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.

Pobierz Czytanie dokument w wersji pdf

Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.

Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Badania udowadniają, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.

Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina.

Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha.

Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.

Serdecznie zapraszam do przejrzenia prezentacji.

 

Z wyrazami szacunku

biblioteka szkolna


 

Dzień dobry,

przesyłam Państwu w załączniku plakat dotyczący KIERMASZU WIRTUALNEGO.

Każde zamówienie z kiermaszu  wirtualnego złożonego na j stronie http://www.ksiegarnia-tuliszkow.pl/ przez 'koszyk' to bonus dla naszej Szkoły.

KOD naszej Szkoły: P.PRX.PRZEW.S3 (ten kod należy wkleić w informacjach dodatkowych przy składaniu zamówienia)


 

W bieżącym roku szkolnym biblioteka realizuje projekt  edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I – III „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki – edycja II EKOlogiczna”.  Projekt składa się z trzech modułów, z których każdy jest bezpośrednio związany z porą roku (jesień, zima, wiosna). Głównym celem projektu jest rozwijanie aktywności czytelniczej oraz wrażliwości ekologicznej.

 

 • czytam z klasa 11czytam z klasa 11
 • czytam z klasą 2 5czytam z klasą 2 5
 • Czytam z klasą 3 42Czytam z klasą 3 42

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

Rozpoczął się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”.  Z uwagi na sytuację epidemiczną tegoroczny Tydzień Czytania odbywa się w przestrzeni wirtualnej, materiały z nim związane udostępnione są na stronach internetowych. Na stronie calapolskaczytadzieciom.pl znajdują  się dokładne informacje  promujące wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, projekty i multimedia, natomiast na stronie https://pl-pl.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/  -  ciekawe opowiadania o zwierzętach oraz następujące zadanie konkursowe: „Doktor Dolittle był jedynym człowiekiem na świecie, który rozumiał mowę zwierząt. Prosimy Was o wymyślenie i zapisanie w języku zwierząt hasła wzywającego do lepszego ich traktowania. Do hasła należy dołączyć rysunek ilustrujący to hasło oraz jego tłumaczenie na język polski”.

 Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart - 1 czerwca br. - z okazji Dnia Dziecka czytała dzieciom z kilkudziesięciu placówek z województwa podkarpackiego, które zgłosiły chęć udziału w tym wirtualnym spotkaniu. Na stronie https://rzeszow.uw.gov.pl/bez-kategorii/wojewoda-dzieciom-na-dzien-dziecka/ dostępne są  filmy prezentujące akcję głośnego czytania.

       


 

PODSUMOWANIE  KONKURSU

 

    SLEEVEFACE

 

 1.         Sleeveface to zdjęcie, którego elementem jest okładka książki wmontowana w taki sposób, że widoczna jest jako część twarzy, ciała bądź całej sylwetki.
 2.         Celem konkursu była promocja czytelnictwa i książki w niekonwencjonalny sposób, zachęcenie do twórczej aktywności oraz popularyzacja twórczości uczniów.
 3.         W konkursie brali udział uczniowie klas V – VIII. Zgłoszono do konkursu 26 prac.
 4.         Zwyciężczynią konkursu została Gabriela Sawa.

Ponadto wyróżniono prace następujących autorów:

- Wiktorii Cwynar,

- Nikoli Kogut,

- Martyny Konieczny,

- Marcina Łobaza,

- Wiktorii Pieniążek,

- Katarzyny Pysz,

- Aleksandry Stempak.

 1.    Autorzy nagrodzonych prac otrzymają nagrody rzeczowe. O terminie wręczenia nagród uczestnicy zostaną powiadomieni.
 2.    Prace konkursowe zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w szkole.

 

 • konkurs 8konkurs 8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 WYDARZENIA CZYTELNICZE

 
 

 • Bałwanki – konkurs w ramach projektu „Czytam z klasą” 8Bałwanki – konkurs w ramach projektu „Czytam z klasą” 8
 • Gang Słodziaków 9Gang Słodziaków 9
 • Ferie z książkąFerie z książką
 • Gang Fajnaków 1Gang Fajnaków 1
 • Najlepszy czytelnik 2019_20Najlepszy czytelnik 2019_20
 • Czytanie w bibliotece 10Czytanie w bibliotece 10

 

 • Zajęcia czytelnicze w bibliotece 10Zajęcia czytelnicze w bibliotece 10
 • Dzień Ochrony Środowiska- konkurs 1Dzień Ochrony Środowiska- konkurs 1
 • Najlepszy czytelnik w roku szkolnym 2020_21Najlepszy czytelnik w roku szkolnym 2020_21