Szkoła Podstawowa nr 3 w Przeworsku

Laboratoria Przyszłości

Realizując na lekcji techniki zajęcia z zakresu zdrowego odżywiania, uczniowie klasy 6 przygotowali smaczne, zdrowe i kolorowe kanapki. Podczas zajęć wykorzystano wyposażenie kuchni zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Głównym celem projektu są zajęcia prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

  • zdrowie 01zdrowie 01

Zakupione pomoce nie leżą bezczynnie :)

  • labor 1labor 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • piknik 11piknik 11
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Nasza drukarka może też grawerować :)

  • laserowe grawerowanie 1laserowe grawerowanie 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Laboratoria Przyszłości to program rządowy, którego celem jest doposażenie pracowni w szkołach podstawowych i podstawowych szkołach artystycznych w sprzęt i wyposażenie zgodnie z tzw. Kierunkiem STEAM: nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka.

Na ten cel Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło 1 mld złotych dla polskich placówek. Inicjatywa kładzie nacisk na rozwijanie kompetencji twórczych i doskonalenie umiejętności technicznych uczniów szkół podstawowych w prowadzeniu lekcji, jak i zajęć pozalekcyjnych. Każda pracownia wymaga innego wyposażenia przestrzeni roboczej. Nauka w nowoczesnych warunkach rozwija umiejętności manualne, uczy logicznego myślenia i doskonali zdolności matematyczne. Idea programu zapewnienia szkołom wszystkiego tego co służy rozwijaniu kompetencji przyszłości - współpracy, interdyscyplinarności, zdolności rozwiązywania problemów czy kreatywności - a z drugiej strony dania szkołom możliwie szerokiego wyboru pomocy, które przydadzą się im w procesie dydaktycznym

Naszej szkole została przyznana kwota w wysokości 60 000 zł. W ramach programu zostały zakupione następujące artykuły:

 

Sprzęt do nagrywania, rejestrowania i obróbki obrazu i dźwięku

 

Zakupione mikrofony służą wzmacnianiu źródła dźwięku. Wykorzystywane będą podczas imprez szkolnych, rad pedagogicznych, spotkań z rodzicami czy egzaminów.

Sam mikrofon nie nagłośni pomieszczenia, dlatego zakupiliśmy mikser audio, który służy do sterowania głośnością, zmianą barwy oraz do podłączania innych źródeł dźwięku takich jak odtwarzacze cd, mp3 czy komputera.

Sam mikser nie wystarczy do nagłośnienia sali, dlatego zakupiliśmy głośniki aktywne, służące do wzmacniania dźwięku. System składa się z głośników wysoko i średniotonowych oraz subwoofera basowego, aby przesyłać pełne pasmo częstotliwości, jest to szczególnie ważne podczas odsłuchu nagrań na egzaminach. Został zakupiony również łącznik do montażu tego systemu na statywach.

Nagrywanie filmów i wykonywanie zdjęć umożliwi Nikon D5600. Użyta technologia SnapBridge, wykorzystująca standard Bluetooth® low energy, zapewnia stałą łączność między aparatem D5600 a obsługującym ją urządzeniem. Po nawiązaniu łączności aparat może przesyłać wykonane zdjęcia do urządzenia bez konieczności nawiązywania za każdym razem nowego połączenia. Każde wykonane zdjęcie jest błyskawicznie przesyłane do telefonu lub tabletu i staje się gotowe do udostępnienia. W dowolnym momencie można też ręcznie przesłać nagrane filmy. Ponadto technologia SnapBridge pozwala na zdalne obsługiwanie aparatu za pomocą urządzenia. Bez względu na to, w jaki sposób korzystasz z technologii SnapBridge, nie ogranicza ona możliwości korzystania z urządzenia i nie obciąża zbytnio akumulatora aparatu.

 

Specjalistyczne urządzenia i narzędzia, materiały edukacyjne oraz oprogramowanie, w tym z zakresu robotyki i mikroelektroniki

 

Drukarka 3D da Vinci 1.0 Laser- PRO, która jest wykorzystywana do druku w płaszczyźnie 2D i 3D. Głowica 3D. Umożliwia druk elementów trójwymiarowych za pomocą filamentów PLA w różnych kolorach. Podczas wydruku istnieje możliwość  obserwowania przebiegu wydruku z uwagi na przeszklone boki oraz analizowania procesu bezpośrednio na monitorze komputera. Drukarka ma możliwość wymiany głowicy drukującej na laserową, którą można wykorzystać do grawerowania i  druku laserowego w płaszczyźnie 2D.

Photon

Photon- robot który: rozbudza ciekawość uczniów oraz motywuje do poznawania nowych technologii. Rozwija talenty uczniów.

Zajęcia z Photon Robotem pomagają w kreowaniu sytuacji edukacyjnych, sprzyjających budowaniu zainteresowania programowaniem i naukami ścisłymi.

Wykorzystanie Photon Robota podczas zajęć uczy dzieci pracy w grupie i angażuje emocje. Uczniowie  rozwijają umiejętności analityczne, uczą się projektowania złożonych sekwencji programu z wykorzystaniem czujników. Rozwijają umiejętność wczesnego wykrywania błędów oraz optymalizacji napisanych programów. Rozwijają zdolności analityczne oraz rozumienie struktury i składni kodu w „prawdziwym” programowaniu. Uczniowie rozwijają swoją kreatywność, rozumienie wieloaspektowe oraz umiejętność współpracy. Uczą się programowania w języku skryptowym, a także tworzenia tych samych rozwiązań na kilka możliwych sposobów, z wykorzystaniem różnych narzędzi.

Dodatkowo Moduł Fizyka to zestaw 2 robotów Photon wraz z akcesoriami, które umożliwią przeprowadzanie doświadczeń fizycznych z robotami w klasach 7-8 szkoły podstawowej.

Dzięki zestawowi: 

  • uczniowie będą mogli rozwijać umiejętności technologiczne,
  • będą angażowani ich w praktyczne wykorzystanie,
  •  będą mogli zrozumieć zjawiska fizyczne w ciekawy sposób.

 

Wizualizer

Wyposażony w szereg funkcji przydatnych podczas lekcji doskonale nadaje się do użytku w połączeniu z projektorem lub tablicą multimedialną.

Dzięki wizualizerowi możemy wyświetlać obrazy i obiekty w jakości Full HD na dużym ekranie, można wzbogacić zajęcia lekcyjne np. prezentować sposób wykonania zadania na dużym ekranie. Wykorzystując inteligentne funkcje, w które wyposażono kamerę, nauczyciele stworzą dynamiczne środowisko pracy i zachęcą uczniów do nauki. Urządzenie jest wyjątkowo lekkie i poręczne, dzięki czemu z łatwością można je przenosić z jednej sali do drugiej.

Wyświetla obrazy i obiekty 3D w jakości Full HD, aby wszyscy uczniowie mogli zobaczyć nawet najdrobniejsze szczegóły. Obszar rejestrowania w formacie A3 umożliwia wyświetlanie dwóch pełnych stron z podręcznika równocześnie. Płynne strumieniowanie wideo w trybie 30 klatek na sekundę pozwala uzyskać wyjątkowo wyrazisty obraz bez efektów rozmycia. 16-krotny zoom cyfrowy i wbudowana lampa LED sprawią, że nawet najdrobniejsze szczegóły będą dobrze widoczne. Urządzenie umożliwia wyświetlanie bardzo małych obiektów na dużym ekranie dzięki możliwości połączenia z mikroskopem, co można wykorzystać na lekcjach biologii.

Obrazy na żywo i filmy wideo, również przechowywane na karcie pamięci SD, mogą być przesyłane równocześnie do kilku wyświetlaczy, dzięki zastosowaniu równoległych wyjść wideo. Korzystając z funkcji dzielenia ekranu, nauczyciele mogą równocześnie prezentować dwa zestawy materiałów, co ułatwi porównanie omawianych treści, np. informacji dotyczących roślin i zwierząt. Nauczyciele przyciągną uwagę uczniów, dzięki możliwości sterowania kamerą bezpośrednio z wyświetlanego obrazu, z możliwością uruchamiania i zatrzymywania nagrań wideo.

Sprzęt gospodarstwa domowego

Kuchenki gazowo –elektryczne

Komplety sztućców

Lodówki

Zastawa stołowa.

Laboratoria Przyszłości to pracownie wyposażone w nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

To inwestycja w innowacje i nowe technologie w szkołach, dzięki której dzieci będą mogły pozyskiwać tak ważne we współczesnym świecie umiejętności  pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.