"Poznajemy Polskę"
- Szczegóły
- Poprawiono: poniedziałek, 02, maj 2022 11:15
- Opublikowano: poniedziałek, 02, maj 2022 11:14
W ramach ministerialnego programu „Poznajemy Polskę”, z inicjatywy nauczyciela historii i wychowawców klas siódmych i ósmej, w dniach 27, 28 i 29 kwietnia 2022r. 46 uczniów naszej szkoły oraz uczennica z Ukrainy odwiedzili stolicę Polski - Warszawę.
Pierwszym punktem programu wycieczki było lotnisko Okęcie, gdzie uczniowie mogli zobaczyć startujące samoloty. Tutaj spotkaliśmy się z przewodnikiem warszawskim pochodzącym z Przeworska panem Tomaszem Markowskim. Następnie udaliśmy się na Stadion Narodowy. Po zakwaterowaniu się w hostelu, uczniowie bezpłatnie zwiedzili odbudowany w latach 70. Zamek Królewski. Mogli podziwiać przepiękne wnętrza zamku oraz obrazy Marcella Bacciarellego i Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, stanowiące niegdyś prywatną własność króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Później zwiedziliśmy Krakowskie Przedmieście, Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza oraz ulicę Nowy Świat.
Drugi dzień zaczęliśmy od spaceru po Bulwarach Wiślanych gdzie zatrzymaliśmy się przy jednym z symboli Warszawy – Syrence Warszawskiej oraz zwiedziliśmy ogród na Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Kolejnym Punktem była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, gdzie przez kilka godzin, czekały nas atrakcyjne wystawy i ćwiczenia z dziedziny fizyki, chemii, biologii, geografii czy informatyki. Uczniowie wraz z opiekunami przenieśli się w Świat Nauki eksperymentując, a przy tym doskonale się bawiąc. W Świecie Ruchu młodzież mogła zobaczyć jak powstaje tornado, poznać zasadę działania ludzkiego układu krwionośnego lub np.: pobawić się śrubą Archimedesa. W Strefie Światła uczniowie poznali zasady działania różnego rodzaju złudzeń optycznych, sprawdzili również jak działa laserowy podsłuch. Wystawa Re: Generacja, to dział poświęcony psychologii. Młodzież mogła tu np. pobawić się wykrywaczem kłamstw, poznać różne języki, zobaczyć, jak wygląda życie rodzinne w innych częściach świata oraz zbadać ludzkie emocje. Część uczestników wycieczki odwiedziła Teatr Wysokich Napięć, gdzie mogli pogłębić i utrwalić swoją wiedzę dotyczącą zjawiska elektryzowania się ciał. Następnie metrem udaliśmy się do centrum Warszawy, gdzie zwiedziliśmy taras widokowy na Pałacu Kultury i Nauki. Ostatnim punktem tego dnia był czas wolny w Złotych Tarasach.
Ostatniego dnia głównym punktem naszej wycieczki była wizyta w Belwederze – Rezydencji Prezydenta RP, gdzie obejrzeliśmy wystawy poświęcone Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, historii Orderu Wojennego Virtuti Militari, kaplicę, wybrane sale historyczne oraz gabinet Marszałka. Następnie zwiedzaliśmy park łazienkowski oraz wnętrza pałacu na wodzie, potem udaliśmy się do centrum gdzie przewodnik oprowadzał nas po starówce warszawskiej, gdzie uczniowie zapoznawali się z historią miasta. W drodze powrotnej do autobusu zatrzymaliśmy się pod pomnikiem Małego Powstańca oraz pomnikiem Powstańców Warszawy. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Powązkach Wojskowych, gdzie przewodnik opowiadał o wybitnych postaciach, które już odeszły.
Wyjazd był bardzo udany. Pozostawił po sobie ślady nie tylko w postaci miłych wspomnień i ciekawych zdjęć, ale też konkretnej wiedzy na temat dziejów Polski i jej stolicy.