Plener 2017
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 06, czerwiec 2017 07:16
- Opublikowano: poniedziałek, 29, maj 2017 10:13
Zabytkowy park otaczający Pałac Lubomirskich w Przeworsku zapełnił się w majowy wekend młodymi plenerowiczami. 20 i 21 maja uczniowie z przeworskich szkół SP 1, SP 2 i SP 3 oraz kilku uczestników ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Przeworsku (pod opieką instruktorki Ameli Panek) rozpoczęło swoje plenerowe działania artystyczne.
Dwudniowy plener podzielony został na część pierwszą rysunkową i malarską. Przed przystąpieniem do pracy, w zabytkowych wnętrzach pałacu, uczestnicy obejrzeli filmiki i wysłuchali pogadanki na temat warsztatu artysty plenerowego, pogłębili informację o technikach malarskich i rysunkowych. Dowiedzieli się co to jest sztaluga, blejtram i paleta. Przypomnieli sobie zasady mieszania kolorów oraz poznali różnice pomiędzy szkicem a studium malarskim. Pogadankę dotyczącą teorii w plastyce przygotował i poprowadził społecznie Włodzimierz Gązwa - nauczyciel plastyki.
Następnie wyposażeni w akcesoria rysunkowe młodzi artyści wyruszyli w różne zakątki przeworskiego parku w poszukiwaniu malowniczych motywów. W otaczającym nas krajobrazie dominuje mozaika łąk na których rozsiały się stokrotki, jaskry i jak przystało na zabytkowy park, malownicze starodrzewie z powykręcanymi pniami, konarami, także interesująca architektura zabytkowego zespołu pałacowego. Zatem motywów do przedstawiania nie brakowało.
W pierwszym dniu pleneru uczestnicy wykonywali szybkie szkice miękkimi ołówkami, pastelami, węglem, sepią, często zmieniając miejsce i motywy. Dzięki temu poznali urokliwe miejsca, które malowali w drugim dniu naszego spotkania. W niedzielę o godz. 10:00 plenerowicze rozstawili swoje sztalugi w wybranych przez siebie miejscach i farbami akrylowymi starali się wykonać studium malarskie fragmentu przeworskiego parku.
Część młodych artystów pracowała przy sztalugach plenerowych, inni rysowali pastelami siedząc na karimatach, a cennych wskazówek udzielali im nauczyciele plastyki: Agnieszka Bernacka, Marian Pieniążek oraz Włodzimierz Gązwa. Każdy dzień pracy kończył się korektą prac oraz wymianą wrażeń i doświadczeń z działań plenerowych. Wraz z uczniami z każdej szkoły przybyli na plener opiekunowie – nauczyciele wolontariusze, którzy poświęcili swój wolny czas dla swoich podopiecznych. Chwała im za to! Dyrektorzy tych szkół powinni być dumni, że w swoim gronie posiadają tak aktywną kadrę pedagogiczną.
W plenerze ogółem udział wzięło 49 uczniów i kilkunastu opiekunów - nauczycieli wspomaganych przez rodziców, którzy pracowali przez dwa dni zamiennie. Pogoda nam dopisała, świeciło słońce. Na zakończenie Dyrektor Muzeum zorganizował dla uczestników ognisko integracyjne przy „Domku Ogrodnika” połączone z pieczeniem kiełbasy, zaś rodzice pod przewodnictwem Pani Joanny Barszczak ufundowali dzieciom słodkości.
Organizatorami i sponsorami pleneru byli: Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy, Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum w Przeworsku oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 „Jedynka” w Przeworsku. Ponadto zakup licznych materiałów i akcesorii rysunkowo - malarskich był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Burmistrza Miasta Przeworska, Starosty Powiatu Przeworskiego, prywatnych sponsorów oraz dyrektorów Szkoły Podstawowej nr 3 i nr 2, którzy doposażyli swoich uczniów w materiały plastyczne. Uczestnicy pleneru, nauczyciele oraz rodzice serdecznie dziękują za pomoc i wsparcie, dzięki któremu było możliwe przeprowadzenie wspaniałej lekcji plastyki dla najmłodszych.
Ostatnim elementem przeprowadzonego projektu plastycznego, będzie wystawa poplenerowa, pokazująca powstałe prace uczestników oraz dokumentację fotograficzną, której otwarcie planowane jest w czerwcu w Muzeum w Przeworsku w Galerii ‘Magnez”.
Pomysłodawczynią i koordynatorem pleneru była Pani Halina Superson, pracownik Muzeum.
Halina Superon
Włodzimierz Gązwa
Zdjęcia w Galerii